Doprava v Turecku


AUTOBUSY


V Turecku jasně vede doprava autobusem. Cestování klasickým autobusem je asi na takové úrovni, jako naše Student Agency. Nemusíte se ani bát zvolit noční jízdu těmito komfortními autobusy. Pokud cesta opravdu trvá déle, je na palubě autobusu většinou také stevardka, která vám nabídne chlazené nápoje nebo menší občerstvení. 

Připravte se však na to, že přes sezonu jsou klimatizace ve všech dopravních prostředcích puštěny na maximum, a tak by možná neškodilo vzít si něco teplejšího na sebe. Je zde i možnost rezervace místenek u modernějších společností. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, určitě se nebojte na všechny tyto informace zeptat. 

DOLMUŠ


Dolmuš je nejoblíbenější a také nejrychlejší způsob dopravy po Turecku. Je to vlastně takový minibus, který má vždy na svém předním skle vyvěšeny cedule, kterým směrem jede. Jelikož zde ale řidiči vyloženě závodí o to, kde bude mít více cestující, může se stát, že vás doveze tam, kam sami chcete, aniž by tam měl namířeno. Cena jízdného je různá, je vždy vyvěšena u řidiče. Většinou vás cesta bude stát kolem 1 turecké liry, což je 50 euro centů. Doporučené je si vždy cenu jízdného u řidiče zkontrolovat, aby se vás nesnažili jakožto turistu obrat. Největším plusem dolmušů je, že nemají pravidelné zastávky a zastaví vám kdekoli na mávnutí ruky.
 

AUTO


U tohoto způsobu cestování po Turecku je výhodou, že má člověk své pohodlí a může se vydat, kam ho zrovna napadne. Problém je ovšem v tom, že většiny nejzajímavějších destinací v Turecku jsou od sebe dlouhé kilometry daleko. Proto více turistů ocení cestování autobusem nebo vlakem, kde si při dlouhých cestách mohou odpočinout. Samozřejmě, pokud máte s sebou více řidičů, je to jedině výhoda. 

LOĎ 


Jako první máme samozřejmě v nabídce výletní lodě, kterých je v každém přístavu Turecka požehnaně. Každá loď má také svůj program, ať už na denní nebo noční plavbu. Přes den většina lodí míří na jedny z nekrásnějších pláží v oblasti, v noci naopak čekejte tzv. party loď, kde najdete také občerstvení. Loď vypluje na širé moře, kde potom zakotví a koná se zde diskotéka. 

U oblasti Marmaris a okolo Istanbulu můžeme narazit také na trajekty. Přes moře se můžete trajektem dostat na několika linkách, při převozu auta se vám však cesta mnohem více prodraží. 

VLAK


Vlaky patří v Turecku mezi druhý nejvíce oblíbený způsob dopravy. To spíš ale pro místní. Turisté preferují autobusy už jen proto, že vlaky jsou mnohem pomalejší a jejich železniční síť není obzvláště rozsáhla. Navíc jsou tratě spíše spojením mezi městy, takže pokud chcete navštívit více míst v jednom městě, vlak určitě není tou správnou volbou. Přesto jsou na velice dobré úrovni, existuje zde 1. a 2. třída a pokud cestujeme delší trasu, najdeme zde také lůžkové vagóny.