Jídlo


PITÍ 

I když tomu někteří nebudete věřit, nejoblíbenějším tureckým nápojem není káva, ale čaj. 
Nebídnou vám ho zde na každém rohu, ať už se jedná o černý hořký nebo o ovocný. Pijí ho z takových malých, speciálních skleněných hrnečků. Turecko totiž patří mezi tzv. čajové země a čaj se pěstuje na plantážích. 
Další z tradičních tureckých nápojů je Ayran. Je to vlastně takový tekutý bílý jogurt, nakyslý nápoj mléčné konzistence. Místní ho pijí pro osvěžení, nápoj tedy musí být neustále v chladu jinak se velmi rychle zkazí. 

JÍDLO

Říká se, že turecká patří do žebříčku nejlepších kuchyní na světě. Je velice rozmanitá, přijdou si zde na své jak milovníci masa, tak i ovoce a zeleniny. 
Čím se v Turecku ale určitě dosyta nenajíte, je vepřové maso. Kvůli víře ho mají muslimové zakázáno a tak je téměř nemožné ho zde sehnat. Naopak je zde velice oblíbené hlavně kuřecí, hovězí a skopové maso. Jako příloha je nejoblíbenější turecký chléb ekmek. Turci ho přikusují snad ke všemu. Na talíři potom najdeme velké množství zeleniny. Ekmek je tedy nejčastější přílohou tureckých jídel, proto se s ním setkáváme i například v kebabu, který je také v Turecku velmi oblíbený.
 

Mezi další turecké speciality patří také placičky gözleme. Můžeme je nazvat také palačinkami, i když k těm našim to má daleko. Placičky gözleme jsou naopak plněny masem, sýrem nebo zeleninou jako je špenát a kukuřice. Takový výběr zeleniny, jako mají Turci na jejich osvěžující saláty snad nikde jinde nenajdete. Různé výhonky a nespočet druhů zeleniny. V oblibě bývá si osvěžující salát polít oblíbeným dresinkem. 

Turecké dezerty jsou sladké jako med. Turci jsou na své dezerty pyšné a například dorty dokáží vyzdobit do největší parády. Ti, co ale na toto množství cukru nejsou zvyklý, mohou mít také po druhém soustu dost. Proto se nedivte, pokud vám byl ukrojen pouze malý kousek dorty, nebo jsou zákusky tak maličké, on to nakonec člověk stejně nesní. Mezi sladké speciality patří třeba sladké nudle posypané pistáciemi nebo sezamová pasta chalva, která se dá levně zakoupit i v supermarketech.